A fogszabályzó viselés idején jobban oda kell figyelni a fogtisztításra-szájápolásra, mivel a készülék körül könnyen bennragadhatnak ételdarabkák, ami fogromláshoz, fogelszíneződéshez vezethet. Több eszköz és módszer áll rendelkezésre a minél tökéletesebb szájhigiéniához, ilyen nehezített körülmények között is. Ezek az eszközök persze a fogszabályzó utáni életben is hasznosak lehetnek.
- helyes fogmosási módszer: egy időben a körkörös mozdulatokat propagálták a fogorvosok, most pedig szigorúan a sepregetést javasolják, mindig a fogíny felől a fogvég felé (itt egy cikk és videó erről)
- puha / speciális fogkefe: a puha fogkefék óvják a zománcot és az ínyt (fogszabályzósan a napi 5-6 fogmosás igencsak próbára teszi őket), a speciális "ortho" fogkefék pedig a brekett körüli tisztításban jelentenek segítséget, sőt az elektromos fogkefékhez is lehet kapni "ortho" fejet
- fogselyem: nem könnyű mutatvány fogszabályzóval, mivel az ív alatt kell átbújtatni ahhoz, hogy a teljes fogközhöz hozzáférjen az ember - a 3végű fogselyem ezért jó találmány (ld. itt)
- fogköztisztítók: többféle típusú és méretű interdentális körkefe létezik, a termék gyártói szerint hatékonyabb, mint a fogselyem (fogszabályzóval egyszerűbb is) (ld. itt)
- szájzuhany: az egész szájüreg tisztítható vele, illetve a fogak között is ad egy extra tisztítást (elektromos fogkefével kombinálva is kapható, pl. oral-b braun illetve wellmed szájcenter)
- professzionális tisztítás: fogszabályzó idején időnként ajánlott a fogorvos által végzett profi tisztítás