Ha fogszabályzót szeretnél, valószínűleg tanácsolni fogják, hogy 2-4 bölcsességfogat húzass ki. Gyakran az elülső fogak torlódását okozzák, illetve könnyebb tologatni a fogakat, ha ők nincsenek. Ha pedig ferdén nő, bánthatja az előtte lévő fogat, gyulladást okozhat, stb.
A bölcsességfogat jellemzően szájsebész orvos veszi ki, sztk-ban vagy magánrendelőben. A foghúzás élménye abszolút elviselhető. Igazából csak az érzéstelenítő injekciók fájnak, amit az ínybe, szájpadlásba adnak. Utána elvileg nem érezni éles fájdalmat, legfeljebb egy tompa érzés, ahogy a fogat szedik ki. Merthogy azért a gyökere mélyen az állkapocsban van, és néha kampós a gyökér, így nem is olyan egyszerű a kivétele.
Ha már teljesen kinőtt a fog, egyszerűbb a helyzet. Ha még nem nőtt ki teljesen, akkor feltárásos műtéttel kell dolgoznia az orvosnak: felvágja és leválasztja az ínyt, csontot fűrészel, kibányássza a fogat. Utána összevarják a sebet, és 1 hétig antibiotikumot kell szedni. Elég vadul hangzik, de ha bízol az orvosban, egyáltalán nem jelent traumát. Utána persze felduzzad az arc, és kell fájdalomcsillapító, de akkor meg már úgyis túlvagy rajta. :-)
Ezt a posztot bátorításnak szánom annak is, aki nem akar fogszabályoztatni, de bölcsességfog húzáshoz gyűjti a bátorságot. A magánrendelős árak változatosak, egyszerű esetben 15-25ezer Ft/fog, feltárást igénylő esetben 25-45ezer Ft/fog. Ehhez hozzájön a röntgenfelvétel ára (4-8ezer Ft), és ha bonyolult a gyökér elhelyezkedése, CT felvételre is szükség lehet (20ezer Ft).