Nem csak fogazati problémám van! A két állcsontom túl távol van egymástól. Erre az egyik lehetséges megoldás az állcsont műtét. Kizárt, hogy ezt válasszam, de azért nézzük meg közelebbről...
Az ún. orthognat / oro-maxillo-faciális sebészet tehát akkor kerül a képbe, ha nemcsak fog-állási (dentoalveoláris) anomáliák vannak jelen, hanem koponyacsonttal kapcsolatosak (szkeletálisak) is. Kórházi műtét keretében, teljes altatás alatt végzik az állcsontok korrekcióját.
A műtét felnőttkori megoldás, mert csak a növekedés befejeződése után lehet belevágni, kivéve persze az életveszélyes vagy más okból súlyosabb eseteket. A csontozat általános érettségét a kézfejről történt röntgen felvétellel ellenőrzik.
Mélyharapás esetén az alsó állcsontot megfelelő helyen lekapcsolják a koponyáról, előrébb hozzák, majd a megfelelő helyen visszakapcsolják. A csontokat kis titánlemezekkel rögzítik új helyükön. A műtét a száj belsejében történik. 7-10 napot kell kórházban tölteni, és a műtét előtt és után is szükség van fogszabályzó hordására az előkészítés illetve finomhangolás érdekében.
Az alábbi fotók bemutatják egy fiú állcsont ortopédia műtét előtti és utáni képeit. (A képek a dentalpress vonatkozó cikkében találhatóak.)